01 Eyl

Sağlıklı Yaşlanma İçin En İyi Aktiviteler

Sağlıklı yaşlanma için, aktif bir yaşam tarzı sürmenin birçok faydası vardır. Azaltılmış stres, geliştirilmiş vücut güveni ve geliştirilmiş kardiyovasküler sağlık bunlardan sadece birkaçıdır.

Mevcut yaşınız ve fitness seviyeniz ne olursa olsun düzenli fiziksel aktivite önemlidir. Yeni bir egzersiz rutinine başlamak için asla çok geç değildir.

Yaşlandıkça sağlıklı ve aktif bir yaşam tarzı yaşamaya adanmak, kas kaybı, azalan kemik yoğunluğu ve azalan eklem hareketliliği gibi yaşlanma etkilerini önlemeye yardımcı olabilir. Yine de birçok insan yaşlandıkça aktivite ihtiyacımızın azaldığına inanıyor. Gerçek şu ki, yaşlandıkça, iyi bir yaşam kalitesini sürdürmek, günlük görevleri yerine getirmek ve genel sağlığımızı korumak için aktif kalmaya daha fazla odaklanmalıyız.

Mevcut yaşınız ve zindelik seviyeniz için hangi egzersizlerin uygun olduğunu anlamak zor olabilir. Çoğu zaman, insanlar, yaralanana kadar çok ileri düzey egzersizler yaptıklarını anlayamazlar. Zindelik seviyeniz ve gücünüz geliştikçe yavaş yavaş ilerleyen dengeli ve çeşitli bir egzersiz rutini izlemenin her yaştan insan için en iyi yaklaşım olduğuna inanıyorum.

Birkaç temel fitness terimini anlamak, rutininize yaklaşım şeklinizde büyük bir fark yaratabilir. İşte rutininizin bir parçası olarak yapmayı düşünmeniz gereken dört fitness modu:

Düşük etkili egzersiz

Vücuda minimum doğrudan kuvvet uygulayan hareketleri içerir. Genellikle bir fitness planına yeni başlayanlar veya egzersizden uzaklaşanlar için en iyi egzersiz türüdür. Ayrıca, yaralanma nedeniyle fiziksel kısıtlamaları olan kişiler için de sıklıkla tavsiye edilir. Düşük etkili egzersiz örnekleri arasında yürüme, bisiklete binme, yüzme ve kürek çekme veya eliptik makine kullanma yer alır.

Yüksek etkili egzersiz

Vücudun kaslarına ve eklemlerine doğrudan bir kuvvet uygulayan herhangi bir faaliyettir. Genellikle bir seferde iki ayağın birden yerden yukarıda olmasını içerir. Zıplamak, zıplamak ve koşmak, yüksek etkili egzersiz örnekleridir. Bu tür bir egzersiz yapmak, güçlü kaslar ve kemikler oluşturmak için çok önemlidir. Bununla birlikte, özellikle egzersiz yapmak için yeniyseniz veya kaybedecek önemli miktarda kilonuz varsa, çok kısa sürede çok fazla şey yapmaya dikkat etmelisiniz. Yüksek etkili aktivite eklemlere baskı uygular ve bu tür bir egzersizi rutininize dahil etmek için yavaş yavaş geliştirmelisiniz.

Düşük yoğunluklu egzersiz

Daha düşük bir efor düzeyinde çalışmayı ifade eder. Yoğunluk seviyeleri ve egzersiz yakından ilişkilidir. Düşük yoğunlukta egzersiz yaptığınızda, sanki bir konuşma yapabilir ve maksimum kalp atış hızınızın% 60 ila% 70’i aralığında kalabilirsiniz.

Yüksek yoğunluklu egzersiz

Vücudunuzu sıkı çalışmaya zorlamak anlamına gelir. Yüksek yoğunlukta egzersiz yapmak, fitness dünyasında giderek daha popüler hale geldi. Bu tür antrenman eskiden sporculara ayrılmıştı; ancak bununla ilişkili pek çok fayda vardır, bu nedenle pek çok insan haftalık rutinlerine yüksek yoğunluklu eğitimi dahil eder. Yüksek yoğunluklu antrenman seanslarının süresi daha kısa olma eğilimindedir, bu da sonuç almak isteyen ancak sınırlı zamanı olan kişiler için pratik bir seçenek haline getirir. İnsanların yüksek yoğunluklu egzersize katılacak kadar sağlıklı olduklarından emin olmak için sağlık uzmanlarına danışmaları önemlidir.

Egzersiz rutininizi karıştırmak ve çeşitli eğitim türlerini rutininizle birleştirmek, aşırı yaralanmalardan kaçınmanıza ve arzu ettiğiniz sağlıklı yaşlanma faydalarını elde etmenize yardımcı olabilir.

Kaynak: Discovergoodnutrition

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir