02 Mar

Stresten yeme davranışıyla başa çıkmak için ipuçları

Bir önce ki yazımızda belirtilerinin neler olabileceğine değindiğimiz, stresten yeme davranışınızla başa çıkmak için yardımcı olabilecek bazı ipuçlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Stresten Yeme Davranışıyla Nasıl Başa Çıkabilirsiniz?

  • Bir gıda günlüğü tutun – Bir gıda günlüğü, stresten yeme davranışınızı neyin tetiklediğini görmenize yardımcı olabilir. Yemek yeme ihtiyacı hissettiğinizde, 1 ila 10 arasında ne kadar aç olduğunuzu not edin  (1 = açlıktan bayılıyorum; 10 = Çok şiştim, kıyafetlerimi gevşetmem gerekiyor). Ardından, şu anda nasıl hissettiğinizi yazın.
  • Duygularınıza sahip çıkın – Duyguların stresle yemenizin tetikleyicisi olduğunu biliyorsunuz, neden onları kabul etmiyorsunuz? Bazen çıldırmış olmak ya da yalnız veya sıkılmış hissetmek iyidir. Duygular hoş olmayabilir, ancak tehlikeli değildir ve her zaman onları ‘düzeltmeniz’ gerekmez.
  • Stresten yeme davranışınıza alternatifler bulun – Duygularınızı yansıtmak ve probleminizi çözmenin yollarını düşünmek için birkaç dakikanızı ayırın. Yürümek, müzik dinlemek veya meditasyon yapmak gibi yemek yemek yerine yapabileceğiniz şeylerin bir listesini yapın.
  • Kötü alışkanlıklarınızı unutun – Duygusal olarak yiyenler, olumsuz duyguları tedavi etmenin en iyi yolunun yemek olduğu fikrini sürekli olarak güçlendirir. Ve diğer kötü alışkanlıklar gibi, stresle yemek yemek bile bunu düşünmeye bile fırsatınız olmadan önce gerçekleşir. Bu nedenle kötü alışkanlıklarınızı “unutmanız” ve kötü bir gün olduğunda yemek yemekten daha farklı bir şey yapmanız gerekir.
  • Bekleyin – Stresle yiyenler sık sık yemek yeme isteğini karşılamazlarsa, iştahlarının daha da kötüleşeceğinden korkarlar. Ancak gecikme taktikleri uyguladıklarında, dürtü kolayca geçtiği için şaşırırlar. Hemen dürtülerine teslim olmak yerine, birkaç dakika bekleyeceğin ve özlemin geçmesine izin vereceğine dair kendinize söz verin.

Açlığınızın fiziksel ihtiyaçtan mı yoksa stres yüzünden mi olduğunu tespit edebilirseniz, büyük oranda kontrolü ele almaya hazırsınız demektir. Çünkü çoğu kişi sürekli yemek yeme sebebinin sürekli aç olması, ya da karnının hiç tam olarak doymaması olduğunu düşünür.

Kendinize karşı nazik olun ve stresten yeme davranışınız üzerinde çalışmak için kendinize zaman tanıyın. Bu taktiklerin sizin için işe yaramadığını düşünürseniz, danışmanlık veya grup desteğinin sizin için yararlı olup olmayacağını bir güvendiğiniz bir sağlık uzmanına danışabilirsiniz.

Kaynak : https://discovergoodnutrition.com/2019/04/stress-eating/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir