01 Mar

Stres Yüzünden Yemek Yemeye Son Verin?

Stres yüzünden yemek yemek genellikle stresi ortadan kaldırmaz ve çok sık yapılırsa kilonuzu da arttırabilir. İşte bu alışkanlığı yenmek için bazı ipuçları. ”

Duygusal Beslenme : Olur Böyle Şeyler

Duygusal yemek, zaman zaman çoğumuza olur. Belki alışılmadık zor bir günün ardından kendinizi bir kase dondurma ile neşelendirdiniz ya da felaketle dolu bir randevuyu tekrar özetlerken, en yakın arkadaşınızın tabağından birkaç patates kızartmasını yürüttünüz. Ancak duygusal yeme kontrolden çıktığında – yemek, olumsuz düşünce ve duygulara ilk ve en yaygın tepki olduğunda – dizginleri ele alma zamanı gelmiştir.

Stres Yüzünden Yemek Nedir?

Stresten yeme veya duygusal yeme, yaşadığınız kötü duygulardan kaçmak için, yemeğin sizi daha iyi hissettireceği umuduyla yemek yemenizdir. Bazen bilinçli bir karardır, ancak daha sıklıkla belirsiz, olumsuz bir duyguya karşı mantıksız bir yanıttır. Sizi neyin rahatsız ettiğini bilmiyor olabilirsiniz, ancak yiyeceklerin sizi rahatsız eden her şeyi iyileştireceğinden neredeyse eminsiniz.

Duygusal mı, fiziksel açlık mı?

Duygusal açlığı / stres yemeğini gerçek, fiziksel açlıktan ayırt etmenize yardımcı olabilecek birkaç anlatım işareti vardır.

  • Duygusal açlık genellikle aniden ortaya çıkar. Stresli veya gergin hissetmeye başlarsınız ve pat diye canınız cips ister. Öte yandan, fiziksel açlık, yavaş yavaş ortaya çıkma eğilimindedir. Aç hissetmeye başlıyorsunuz ama yemek için bekleyebilirsiniz, bu da akıllıca seçim yapmanız ve bu açlığı sizin için iyi bir şeyle tatmin etmeniz için biraz zaman verir.
  • Stres yüzünden yemek genellikle şekerli, yağlı ve yüksek kalorili yiyecekler istemenize sebep olur. Ve genellikle çok spesifiktir (sadece “çikolata” değil, “Mesela köşede ki her zaman gittiğiniz kafenin frambuazlı cheesecake’i gibi”). Ancak fiziksel olarak aç olduğunuzda, genel olarak yiyecekler size iyi gelir. Fiziksel açlığınızı tatmin edecek çeşitli seçenekleri göz önünde bulundurmak istersiniz, bu da daha iyi bir seçim yapma olasılığınızın daha yüksek olduğu anlamına gelir.
  • Fiziksel açlığınız tatmin olduğunda ve mideniz rahat bir şekilde dolduktan sonra, yeteri miktarda yemek yediğinizin işaretidir ve yemeyi bırakma eğiliminde olursunuz. Ancak duygular sürücü koltuğunda olduğunda, midenizin size söylediklerini görmezden gelmek kolaydır ve kendinizi daha iyi hissetmeye çalışırken çok fazla yemek yersiniz.
  • Stres yüzünden yediğinizde, ruh haliniz geçici olarak düzelebilir. Sonra ardından hızlı bir şekilde, sıklıkla utanç ve suçluluk devreye girer. Öte yandan, fiziksel açlığınızı tatmin eden bir yemeği bitirdiğinizde, daha sonra yediğiniz için genellikle kendinizi suçlu hissetmezsiniz.

Stres yüzünden yemek yeme davranışınızla başa çıkmanıza yardımcı olabilecek bazı ipuçlarını bir sonra ki yazımızda bulabilirsiniz.

Kaynak : https://discovergoodnutrition.com/2019/04/stress-eating/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir