22 Ağu

Pozitif İnsanların En Önemli 9 Alışkanlığı

Sürekli bir grup hırsız sizi soyacakmış gibi hissediyor musunuz? Hatta normal bir şekilde arabayla evinize giderken bile. Bunların çok da pozitif alışkanlıklar olduğu söylenemez.

İşinizi kaybedeceğinizden ve evinizin yakınında ki evsizler parkında yaşayacağınızdan korkuyor musunuz? Sürekli kötü gidebilecek en kötü olasılıkların kötü gidişine mi şahit oluyorsunuz? Pozitif insanların düşünce yapılarında böyle kuruntuların yer almadığını bilmek, yeni bir bakış açısı geliştirmenize yardımcı olabilir.

Birçoğumuz, çocukluğumuzda geliştirmeyi öğrendiğimiz süregiden bir olumsuz düşünceler sınırına sahibiz. Dünyayı olumlu ve iyimser görmek yerine, diğer ayakkabının da düşmesini bekleriz. Olabilecek en kötüsünü görmek için sabırsızlanırız, çünkü fikirlerimizi en kötü senaryoda sabitleriz. 

Ancak herkes böyle değildir. Dünyayı bir olumsuzluk ve felaket prizmasından görmek zorunda da değilsiniz.

İşte en olumlu insanların her gün etraflarındaki dünya hakkında iyimser olmalarına yardımcı olmak için yaptıkları 9 şey:

1. Olanlar hakkında uzun uzun kafa yormazlar. 

Olumlu insanlar, olanların, olmuş olduğunu ve bugün yaptığınız hiçbir şeyin geçmişi değiştiremeyeceğini anlar. Hayatınızı sadece şu an içinde değiştirebilirsiniz. Geçmiş seni sıkışmış bir halde tutar. Şu an, istediğiniz hayatı yaratmanıza ve hayatı kendi elinize almanıza izin veriyor.

2. Daha az suçluluk ve pişmanlıkla yaşarlar. 

Geçmişte ne yaptıkları önemli değil, pozitif insanlar yanlış yaptıkları ya da yanlış giden şeyler hakkında fazla suçluluk veya pişmanlık duymazlar. Hatalarını ve yanlış kararlarını, ders alınacak şeyler olarak görürler. Yollarını ve geçmişte aldıkları kararları, o şartlar altında ellerinden gelenin en iyisini yaptıkları gibi görürler.

3. Hayal kırıklıklarını nimetler olarak görürler.

Bazıları hayal kırıklıklarını başarısızlık olarak düşünebilirken, olumlu insanlar hayal kırıklıklarını nimet olarak görme eğilimindedir. Hayal kırıklıklarını öğrenme fırsatları, bilgeliğin ve deneyimin tohumları olarak görürler. Hayal kırıklıklarını atlatılabilecek şeyler olarak görüyorlar. Şimdi kötü görünse bile, sunacağı bir şeyi olan bir hediyedir.

“Gerçekten aklınızı verirseniz ve olumlu bir tutum sürdürürseniz bu dünyada neredeyse hiç birşey imkansız değildir.”- Lou Holtz

4. Başkalarını suçlamazlar.

Zorlu bir şeyle karşılaşsalar bile, bunun için başkalarını suçlamazlar. Elindeki zorluklara katkıda bulunmuş olabilecek insanlara karşı suçu üstlerine atmak, sinirlenmek veya kin tutmak istemiyorlar. Olumlu insanlar genellikle başkalarını bu koşullar altında ellerinden gelenin en iyisini yapan iyi insanlar olarak görürler.

5. Aktif olarak iyiyi arıyorlar.

Okyanusta olabilir ve plajın ne kadar kirli olduğunu fark edebilirsiniz. Uçakta olabilir ve Wi-Fi’nin ne kadar zayıf olduğunu veya trafikte sıkışıp kaldığınızı fark edebilir ve hayatınızı trafikte nasıl harcadığınıza dair şikayette bulunabilirsiniz.

Olumlu insanlar her durumda olumluyu bulma eğilimindedir. Yararlı ve ilham verici bir şey için, herhangi bir durumdan ortaya çıkabilecek en küçük iyilik zerresi için dünyayı tarayan bir dizi mercekleri var.

6. Sözlerine, düşüncelerine ve arkadaşlarına dikkat ederler

Olumlu insanlar, kelimelerin – ve daha da önemlisi, düşüncelerin – önemli olduğunu bilir. Aklına ne girdiği konusunda daha bilinçlidir çünkü düşüncelerini etkileyebilir. Eleştirilerden uzak dururken ilham verici ve olumlu yönlere doğru ilerliyorlar.

Sadece bilgi alımları olumlu olmakla kalmaz, düşüncelerini meditasyon veya günlük yoluyla izlerler. Umutlu düşüncelerini kutlarken, kasvetli düşüncelerini bastırırlar. Ayrıca, yakın çevrelerinde, bardağın yarısını boş gören insanlar yerine teşvik edici ve ilham veren arkadaşlarına yer veriyorlar. 

7. Aksaklık ve hayal kırıklıklarını geçici olarak görüyorlar

Olumlu insanlar her zaman zor durumlara, bulutlar veya kötü hava koşulları gibi geçici şeyler olarak bakarlar. Ağır yağışları veya şiddetli fırtınaları kalıcı şeyler olarak görmüyorlar. İyi bir tavır, günlük ilerleme ve olumlu bir bakış açısıyla, değişim rüzgarlarının çok yakında olduğunu biliyorlar. Başarısızlıkları sade geçici olarak görmekle kalmıyor, negatifleri kendilerini daha iyisi için bir ayarlama olarak görüyorlar.

8. Umutlu kalıyorlar

Aynı anlayışla, pozitif insanlar asla umudunu kaybetmezler. İş başarısız olabilir, tek bir müşteri olmayabilir ve borçlu olabilirler ancak olumlu insanlar umutlu kalmaya devam ederler. Daha iyi günlerin yakında olduğu konusunda umutlulardır.

Umutlular çünkü kötü zamanlar asla sürmez. Son olarak umutlular çünkü hayatın onların sürekli yardımına koşacağını bilirler. Daha önce zor zamanların üstesinden geldilerse, şimdi de üstesinden gelecekler.

9. Hayatın onların lehine çalıştığına inanıyorlar

Hayatın gözlerinizin önüne serdiği koşulları nasıl göreceğiniz konusunda bir seçeceğiniz var. Yaşamı ve çevrenizde ki koşulları yaşamın üzerinize yapıştırmaya çalıştığı kötü bir karma olarak görebilirsiniz. Veya etrafınızda ki dünyayı destekleyici olarak görebilir, hayallerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olmaya çalıştığını düşünebilirsiniz.

Dünyanın sizi desteklediğini düşünüyorsanız, iyi şeylerin ortaya çıkmasını bekleyeceksiniz. Sürprizler, mucizeler ve koşullar her seferinde sizin iyiliğinize olacaktır. Olumlu insanlar, olumlu bir dünya görüşünün bir perspektif meselesi olduğunu bilirler. Senin perspektifin. Senin seçimin.

Kaynak : addicted2success.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir