17 Şub

Stres Yönetiminin Altın Kuralı = Sağlıklı Beslenme

 

Stres? Genellikle bir çoğumuzun yaşadığı problemlerin başında geliyor. Dünya’da yapılan bir çok araştırma gösteriyor ki özellikle çalışan her 100 kişiden 83’ü stres altında kalıyor.

Stres hem zihinsel hem de fiziksel sağlığımızı olumsuz yönde etkilerken, iş performansına ve günlük hayata olumsuz etkileri oluyor.Hipertansiyon, anksiyete bozuklukları, obezite vb… bir çok hastalığın sebeplerinden biri stres altında fazlaca kalmak oluyor.

Hayatı iyi ve kaliteli yaşamak için stresle baş etmenin yollarını öğrenerek, kendimizi daha sağlıklı bir hayata hazırlamalıyız.

Stresle baş etmenin yollarının en temelinde her sağlık probleminde olduğu gibi iyi beslenme yatıyor. Fazla yağlı, fast food tarzı beslenme vücudumuzdaki stres hormonunu arttırırken, psikolojik direncimizi de azaltıyor. Kilo fazlalığı kişinin hem görüntüsünden memnuniyetsiz olmasını sağlayarak hem de rahat hareket etmesini engelleyerek olumsuz etkiler yaratıyor. Kilo kontrolünüz için uzman bir diyetisyene başvurabilir ya da beslenme düzeninizde sağlıklı değişiklikler yapabilirsiniz.

Beslenmenizde “omega 3” ve “omega 6” barındıran besinlere, protein ağırlıklı gıdalara ve  seratonin hormonu salgılanmasına yardımcı olan karbonhidratlara ve lifli gıdalara özellikle yer verin.

Stres anında terleme ve ağız kuruluğu gibi reaksiyonlar için su tüketmeniz gerekiyor. Günlük su tüketiminizin 1,5 litre altında olmamasına özen gösterin.

Tatlı gıdalar, hepimizi mutlu eder. Tatlı kaçamakları meyve, yoğurt ya da özel Shake karışımlardan içerek yapın. Kesinlikle daha hafif zinde ve güçlü hissedeceksiniz.

Stresin en önde gelen neden ve sonuçlarından biri ise uyku. Uyku düzenimizi etkileyen bir çok faktör var. Sağlıklı bir beslenme düzeni ile uyku düzenimizi yerine getirebilir, güne daha zinde ve mutlu başlayabiliriz. Sabah dinlenmiş uyanmak bizi gün içerisindeki olaylara karşı daha güçlü kılar.

Kan şekerinin düşmesine ve günlük hayatın yoğunluğunun sizi bitkin düşürmesine izin vermeyin. Yanınızda mutlaka sağlıklı atıştırmalıklar bulundurun.

Hepsinden önemlisi, bu hayattaki en önemli şeyin siz ve sevdikleriniz olduğunu unutmayın. Stresli ve üzgün anlarınızda derin nefes alın, en sevdiklerinizi ve kendinizi düşünün 🙂

Mutlu ve sağlıklı günler dileriz.

Kaynak : www.iyiyasiyorum.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir