20 Nis

İyi Bir Başlangıç : YÜRÜYÜŞ!

Genellikle insanlar spor yapmaya karar verir ancak bir türlü spora başlayamazlar. Zaman, bütçe, doğru spor seçimi gibi pek çok kıstas karar vermenizi etkileyebilir ve geciktirebilir. Burada önemli olan, daha zinde bir bedene sahip olmayı hedeflemeniz ve bu konuda kararlı olmanızdır.

Bir hedefinizin olması, fiziksel aktivitelerinizi daha bilinçli bir şekilde sürdürmenizi ve motivasyonunuzun her daim yüksek olmasını sağlayacaktır. Spor yapmak, sizi fiziksel anlamda geliştirmenin yanı sıra, aynı zamanda daha sağlıklı ve mutlu bir birey olarak hayatınıza devam etmenize sebep olur.

Bu noktada yapılması gereken, kişinin fiziksel ve zihinsel olarak dayanıklılığına uygun hedefler belirlemesidir. Eğer bu konuda kendi başınıza uygun bir plan oluşturamıyorsunuz aşağıdaki örnek çalışmadan yararlanabilirsiniz.

Interval Yürüyüş Çalışması:

Eğer uzun zamandır düzenli spor yapmadıysanız, haftada 2-3 kez yürüyüş yaparak işe başlayabilirsiniz. Yürüyüşlerinizin bitiminde kendinizi hala enerjik hissediyor olmanız buradaki değerlendirme noktanız olmalıdır. Uyguladığınız bu yürüyüş programı size kolay gelmeye başladığında ise bu rutinin içine bir kaç dakikalık koşular ekleyebilirsiniz.

Örnek olarak aşağıdaki gibi bir program uygulayabilirsiniz:

Isınma
(Yavaş Yürüyüş)
Hafif Koşu Tempolu Yürüyüş Hafif Koşu Soğuma
(Yavaş Yürüyüş)
Toplam Zaman
1. Hafta 5 dakika 2 dakika 3 dakika 2 dakika 5 dakika 17 dakika
2. Hafta 5 dakika 3 dakika 5 dakika 3 dakika 5 dakika 21 dakika
3. Hafta 5 dakika 4 dakika 7 dakika 4 dakika 5 dakika 25 dakika
4. Hafta 5 dakika 5 dakika 9 dakika 5 dakika 5 dakika 29 dakika
5. Hafta 5 dakika 6 dakika 11 dakika 6 dakika 5 dakika 33 dakika
6. Hafta 5 dakika 7 dakika 13 dakika 7 dakika 5 dakika 37 dakika
7. Hafta 5 dakika 8 dakika 15 dakika 8 dakika 5 dakika 41 dakika
8. Hafta 5 dakika 9 dakika 17 dakika 9 dakika 5 dakika 45 dakika
9. Hafta 5 dakika 10 dakika 19 dakika 10 dakika 5 dakika 49 dakika

*Interval Antreman Nedir?

Çok kısa süreli, maksimum performansla yapılan bir kaç kasılma ve ardından yine oldukça kısa bir dinlenme periyodu ile yapılan çalışma tarzına Interval Antrenman denir.

Bu tür bir çalışma ile spor esnasında daha az kalori yakıp, spor sonrasındaki metabolizmanızın hızlanması ve kalp kapasitenizin gelişmesi sayesinde afterburn (sonradan yanma) etkisiyle çok daha fazla kalori yakarsınız. Bu, yürüyüşünüzü tamamlayıp evinize döndüğünüzde de kalori yakmaya devam edeceğiniz anlamına gelir.

Interval antrenmanların daha fazla kalori harcamamızı sağladığı, bel ve göbek bölgesindeki yağları da daha hızlı yaktığı araştırmalar ile kanıtlanmıştır.

Ebru KARADUMAN

Herbalife Türkiye Spor Danışmanı

Kaynak : www.iyiyasiyorum.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir