30 Ağu

Daha Fazla Besin Değeri İçin Bu Yiyecekleri Birlikte Tüketin – Yeni Bir Yaşam

Yuksek-besin-degeriŞüphesiz çikolata ve çilek mükemmel bir ikili oluşturuyor; ama gıdaları eşleştirirken, mükemmel lezzet uyumundan daha fazlasını aramalıyız. Besin değeri olarak da birbirini tamamlayan gıdaları öğrenerek, beslenmenizden maksimum faydayı sağlayabilirsiniz.

İnsanların en çok merak ettiği konulardan bir tanesi, özellikle birarada yememiz ya da yemememiz gereken yiyecekler olup olmadığıdır. Örneğin bazıları proteinlerle karbonhidratları aynı öğünde yemezseniz, kilo verirsiniz diye duymuşlar. Ama yaklaşık on yıl önce yayınlanan bir çalışma bu tezi çürüttü. Bunun yanısıra, yiyecek eşlemesi konusunda – bazen besin sinerjisi olarak da adlandırılan – bir konsept daha var. Bu konsepte göre bazı besinler birarada yenildiklerinde ayrı ayrı yenildikleri zamana göre daha yüksek besin içeriği faydası sağlayabiliyorlar. Bunu beslenme anlamında 1+1 = 3 eder gibi de düşünebilirsiniz.

Hangi Yiyecek Kombinasyonları ile Nasıl Daha Yüksek Besin Değeri Elde Edebiliriz?

  • Renkli sebzeler çok az miktarda yağ ile.

Bir çok meyve ve sebze karotenoid adı verilen bileşenler içerirler. Bunlar domates, havuç, ıspanak gibi gibi sebzelere güzel renklerini veren doğal pigmentlerdir. Karotenoidler vücutta antioksidan olarak fonksiyon gösterirler. Meyve ve sebzelerin sağlıklı bir beslenme düzeninin bu kadar önemli parçaları olmasının sebebi budur. Bu önemli bileşenler yağda çözünürler, bu yüzden sebzeleri az bir miktar yağ ile tükettiğinizde, vücudunuz daha fazla karotenoid alma imkanı bulur. Bu yüzden, örneğin salatanıza bir miktar sağlıklı yağ – avokado yağı veya zeytinyağı olabilir – eklemek, marul, havuç veya domatesten daha fazla karotenoid almanıza yardımcı olacaktır.

  • C Vitamini demir içeren sebze ve tahıllar ile.

Demir yiyeceklerde iki farklı formda bulunur. İlki heme demir, balıkta, ette ve kümes hayvanlarında bulunur ve bazı bitki ve tahıllarda bulunan non-heme demire göre, vücut tarafından daha kolay emilir. Bir non-heme kaynağı besinle, bir miktar C vitamini alırsanız, vücudunuz demiri daha iyi emecektir. Üstelik çok fazla almanıza da gerek yok, bir portakal veya bir domateste ki C vitamini, demir emilimini 3 katına çıkarabilir. Bu durumda pişirdiğiniz chilide bulunan domates (bir Meksika yemeği) fasulyelerde ki demirin emilimine yardımcı olacaktır. Çilek, mısır gevreğinde ki demirden faydalanmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca ıspanakta ki demir de, ıspanak salatanıza ekleyeceğiniz birkaç dilim portakal veya greyfurtla, daha iyi emilecektir.

  • Limon ve yeşil çay

Doğal yollarla ortaya çıkan ve kateşin denilen bazı eşsiz ve faydalı antioksidanlar içeren ve yeşil çay bitkisel gıdaları, vücudun hücre ve dokularını oksidatif hasardan korumaya yardımcı olur. Yeşil çayınıza limon eklerseniz, C vitamini bu faydalı bileşenlerin vücudunuz tarafından emilimine yardımcı olur. Eğer çayınızda limon sevmiyorsanız, dilimli portakal vs. gibi C vitamini yönünden zengin bir meyveyi çayınıza ekleyin.

  • Balık ve yeşil yapraklılar

D vitamini ile takviye edilmiş süt içtiğinizde, D vitamini sütte ki kalsiyumun vücudunuz tarafından emilmesine yardımcı olur. Ama bu iki besini eşleştirmenin başka bir yolu daha var – balık ve sebzeler. Somon ve palamut gibi yağlı balıklar D vitamini içerir, ve turp yaprakları veya hardal yaprakları ve lahana, kalsiyum içerir. Bu sayılanlardan ikisini eşleştirmeniz, vücudunuzun sebzelerde ki kalsiyumu almasını kolaylaştırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir