20 Tem

Ara Öğün Önerileri

Ara Öğün

Fındık ve diğer yemişler, sağlıklı ara öğün alternatifleridir

Sağlıklı ve dengeli beslenmenin en önemli unsurlarından biri azar azar ve sık sık yemektir. Gün içinde, yaklaşık 3-4 saatlik aralıklarla beslenmemiz gerekmektedir.

Bu da günlük beslenme düzenimize 2 – 3 ara öğün ekleyerek, gün içinde yaklaşık 5-6 öğün tüketmemiz anlamına gelir.

3 ana, 2 veya 3 ara öğün tüketmek; sağlıklı beslenmek, kilo kontrolünü sağlamak ve vücudumuzun ihtiyaç duyduğu tüm besin öğelerini almak açısından çok önemlidir. Sık aralıklarla beslenmek, gereksinim duyduğumuzdan fazla yemeği ve gün içinde yapılan kaçamakları önler, acıkmayı geciktirir ve bir sonra ki ana öğünde daha kontrollü ve ölçülü yemeyi kolaylaştırır.

Yeterli ve dengeli beslenmeyi tüm öğünlerde uygulamak önemlidir. Her öğün protein, karbonhidrat ve yağ açısından dengeli olmalıdır. Tek başına karbonhidrat veya protein alınan öğünler daha kolay acıkmamıza neden olur. Özellikle iki ana öğün arasında ki zaman çok uzadığında (kimi zaman gündelik hayatın koşuşturmasıyla 8-9 saati dahi bulabilmektedir) karma öğünlerin, yani protein, karbonhidrat ve yağ açısından dengeli öğünlerin tercih edilmesi önemlidir.

SAĞLIKLI ARA ÖĞÜN ÖNERİLERİ

Meyve : Zayıflama diyetlerinde ara öğün denilince ilk akla gelen meyvedir. Porsiyonuna dikkat etmek koşuluyla sezon meyveleri ara öğün olarak tüketilebilir. Sabah ve öğlen yemeği arası genelde daha kısa olduğu için bu meyveler kuşluk öğünü için daha çok tercih edilebilir.

Yağlı Kuruyemişler : Ceviz, fındık, badem, kaju fıstığı içerdikleri sağlıklı yağlar açısından tercih edilebilir. Ancak unutulmaması gerekir ki bu besinlerin yüksek yağ içeriklerinden dolayı enerjileri de çok yüksektir. Bu sebeple porsiyonlar fındık, badem ve kaju için 10-12 adet, ceviz için ise 2 veya 3 adet ile sınırlı olmalıdır.

Süt Grubu : Süt, yoğurt, ayran kefir ve cacık protein ve karbonhidratı dengeli bir şekilde yapılarında bulundurmaları nedeniyle sağlıklı bir ara öğün alternatifi olabilir.

KARMA ARA ÖĞÜN ÖNERİLERİ

  • Tam tane ekmekleri – peynir
  • Kepekli grisini – ayran
  • Galeta – peynir
  • Yoğurt – meyve
  • Meyve – yağlı kuruyemişler
  • Kuru meyveler – yağlı kuruyemişler

Sağlıklı ve dengeli beslenmeyi sağlamak, düzenli öğün tercihlerinden geçer.

İyi ve sağlıklı bir ara öğün önerisi olarak düşük kalorili protein barları da tercih edebilirsiniz.

Unutmayalım ki vücudumuzun yedek parçası yok, ona her gün ve her öğün çok iyi bakmak zorundayız.

Kaynak : Herbalife Dünyası Dergisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir