10 Tem

Uykusuzluk Sorunu ve Beslenme Çözümleri

uykusuzluk

Sürekli uykusuzluk problemi mi çekiyorsunuz? Uykunuzdan dinlenememiş olarak mı kalkıyorsunuz? Yediklerinizin de bunda etkisi olabileceğini hiç düşündünüz mü?

İyi bir gece uykusundan sonra enerji dolu ve tazelenmiş olarak kalkmak kadar iyi hissettiren çok az şey vardır. Ama pek çok insan malesef bu iyi histen mahrum kalıyor ve bu durum gün içinde ki yemek tercihlerinizle alakalı olabilir.

Kötü yeme alışkanlıklarınız – sadece ne yediğiniz değil aynı zamanda ne zaman yediğiniz de – uyku sürenizi ve kalitenizi ciddi anlamda etkileyebilir. Ve bazen bu durum kısırdöngüye dönüşür.

Diyelim ki gece iyi uyuyamadınız, bir sonra ki gün sizi uyanık tutsun diye yediğiniz yiyecekler tam olarak uykunuzu sabote eden yiyecekler oluyor. Nasıl olduğunu açıklamak gerekirse:

İyi bir uyku çekemeyince, bu durum doğal açlık hormonlarınızı etkiliyor ve aşırı yeme ihtiyacı hissediyorsunuz.  Geceleri iyi uyuyamayanlar gün içinde atıştırmaya daha eğilimli oluyorlar ve gün içinde uyanık kalabilmek için genellikle kafein ve şekerli yiyeceklere yöneliyorlar. Sorun da burada başlıyor. Çünkü kafein gece uykunuzu etkileyebilir, ayrıca şekerli yiyecekler de kısa süre için kan şekerinizi ani olarak yükseltecek, ve sonra ani olarak kan şekeriniz yine hızla düşecek, böylece bu yeme süreci yeniden başlamış olacak.

O yüzden gece iyi ve deliksiz bi uyku çekmek istiyorsanız, en iyi savunmayı beslenme taarruzuyla gerçekleştirebilirsiniz. Peki İyi bir gece uykusu için nasıl beslenmeliyiz?

Beslenme Çözümleri

-Akşam yemeği porsiyonlarınızı makul tutun. Çok dolu bir mideyle yatağa gitmek rahatsızlık vereceği gibi, hazımsızlığa da yol açabilir ki bu da uykunuzu mahfetmeye yeter. Ama porsiyonlarınız çok küçük olursa bu sefer de açlık ataklarıyla uyanabilirsiniz.

– Akşam yemeğinde yağı ve proteini abartmayın. Yağlı yemeklerin sindirimi uzun sürer, protein içerikli yiyecekler de, beyninizde, sizin daha da uyanık hissetmenize yardımcı olacak kimyasallar üretilmesini sağlar.  Düşük yağlı yiyecekler daha hızlı sindirilir, ve sağlıklı karbonhidratlar,  sizi rahatlatıcı ve uykuya geçişinizi kolaylaştırıcı beyin kimyasalları üretilmesine yardımcı olur.  Proteini akşam yemeğinde ana yemeğiniz yapmak yerine, sağlıklı karbonhidratlara, – sebze ve meyveler, tam tahıllar ve fasulye türleri gibi – ve küçük porsiyonlarda proteine yönelin.

-Gün içinde ne kadar kafein ve alkol tükettiğinize dikkat edin. Eğer düzenli bir kahve içiciyseniz, uykuya dalmanızda bir sorun olmayabilir, hatta akşam yemekten sonra bir bardak kahve içmiş olsanız bile. Ama kafein ve aynı zamanda alkol, normal uyku süreçlerinizi bölebilir. Bu durumda, uykunun en derin ve aynı zamanda en dinlendirici olan kısmınz geçişte sorun yaşayabilirsiniz

– Akşamları sıvı alımınızı da abartmayın. Eğer güzel bi gece uykusunu bölen sebep dolu bir idrar kesesi ise, akşam yemeğinden sonra sıvı alımınızı azaltmaya çalışın. Gece açığı kapatmaya çalışmaktansa, almanız gereken sıvının büyük kısmını gün içinde almaya çalışın.

Kaynak : Discovergoodnutrition

Yazar : Susan Bowerman Herbalife Beslenme Eğitimleri Yöneticisi, aynı zamanda diyetisyen ve sporcu beslenmesi konusunda onaylı uzmandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir