20 Haz

Mutluluk ve Beslenme -Bölüm 1

mutluluk_ve_beslenmeBeslenme alışkanlıklarımız kötüye gittikçe, çevremizde ki mutsuz insanların sayısı da arttı. Çünkü beslenme düzeni ruh halimiz ve mutluluk düzeyimiz üzerinde de ciddi etkilere sahip. Yeterince iyi beslenemediğinizi düşünüyorsanız, gıda takviyelerinden yardım almaktan da lütfen çekinmeyiniz.

Hamburger sizi intihar eğilimine sürüklemez ya da dondurma sizi ağlatmaz, ama bazı gıdaların fazlası doğanızı etkileyebilir. Evet yediğiniz yemekle nasıl hissettiğiniz arasında bir bağlantı var. Bu aslında şu demek oluyor, yapacağınız sağlıksız gıda seçimleri sizi mutsuz ve morali bozuk hissettirebilir. Peki bu nasıl oluyor? Uzmanlara göre yediğimiz yemekler midemize girdikten sonra belirli kimyasal içerikler salgılamaya başlıyor. Bu da duygusal beynin merkezi olarak anılan limbik sistemi etkiliyor.

Düzenli olarak yediğiniz yemeklerin kendinizi mutsuz hissetmenizde sorumlu olup olmadığını merak ediyor musunuz? Aşağıda ki liste merakınızı gidermeniz için gerekli bütün bilgileri içeriyor :

Rafine Şeker

Donut ın (halka şeklinde şekerli çörek) harika bir tadı vardır, ve size hızlı bir şekilde geçici ekstra enerji sağlar. ‘Her çıkışın bir inişi vardır’ sözü muhtemelen farklı bir durum için söylenmiş olsa da, bu duruma cuk oturur. Neden? Çünkü geçici şeker hızlı bir şekilde zirve yaptıktan sonra, keskin bir şekilde düşmeye başlar. Kan şekeri seviyeniz çıktığı hızla düşer ve size geriye düşük enerji seviyeleri, muhtemel uyku düzeni bozuklukları veya can sıkıcı bir ruh hali gibi şeker seviyesi rahatsızlıklarından başka hiçbirşey bırakmaz.

Yapay Tatlandırıcılar

Zamanında bir yerde yapay tatlandırıcılar şekere sağlıklı bir alternatif olarak görülmüştü. Geniş kapsamlı araştırmalar bu algıyı değiştirdi ve yapay tatlandırıcılar kötü bir seçim olarak etiketlendi. Yapay tatlandırıcılar seretonin ( mutluluk hormonu) üretimini engelliyor bu da ruh halinde oynamalara, başağrısına ve insomniaya (uyku bozukluğu) yol açıyor. Uzmanlara göre yapay tatlandırıcılardan kesinlikle uzak durulmalı.

İşlenmiş Gıdalar

Beyaz ekmek, mısır gevreği, beyaz makarna veya atıştırmalık yemekler gibi rafine karbonhidratlar tüketmek, kan şekeri seviyeniz üzerinde bir küçük fıçı dolusu dondurmayla aynı etkiyi gösterir. Bu şu anlama geliyor, başta ki glukoz patlamasından sonra, kendinizi susuz, sinirli ve üzgün hissedeceksiniz. İşlenmiş gıdalar tüketime hazır hale gelmeden önce, için en az bir kere rafine işleminden geçen gıdalardır. Mümkün oldğu kadar doğal gıdalardan şaşmayın, böylece ruh halinizde ki değişikliği kısa zamanda içinde fark edeceksiniz.

Hidrojenize Yağlar

Kızarmış yiyeceklerden uzak durun. Yani, kızarmış tavuk, patates kızartması tüketimizi azaltmanız gerekiyor. Hidrojenize yağlarda pişirilmiş yemekler yüksek seviyelerde trans-yağ ve doymuş yağ içeriyor. Bunlar kötü ve uzmanların sıklıkla herkese uzak durmasını tavsiye ettiği yağlar. Sadece kardiyovasküler rahatsızlık riskini arttırmakla kalmayıp sizi obezite ve depresyon gibi durumlara daha yatkın hale getirirler.

Aşırı Sodyum Yüklemesi

Günlük olarak tükettiğimiz ürünlerin büyük çoğunluğu genellikle sodyumla paketlenir, ve biz genelde günlük tavsiye edilen miktardan çok daha fazla tüketiriz. Peki vücudunuz fazla miktarda sodyuma nasıl reaksiyon gösterir? Nörolojik fonksiyonlarını (beyin fonksiyonları) ve bağışıklık sistemini düzenlemede sorunlar yaşar. Aslına bakılırsa, enfeksiyonlar ve hastalıklara karşı bağışıklık sisteminizin gördüğü zarar kadar, ruh haliniz de zarar görür. Fazla sodyum ayrıca vücutta su tutulmasına neden olur. Vücudunuzda ki şişkinliğin sebep olduğu rahatsızlık yüzünden kendinizi huysuz ve huzursuz hissettiğiniz zamanları bir hatırlasanıza. Evet, suçlusu sodyum fazlasıydı.

Kafein

Günde bir veya iki fincan kahve duygusal durumunuzu etkilemezken, bundan fazlası depresyon veya anksiyeteye katkıda bulunabilir. Fazla kafein uyku düzenini bozabilir ve bu bozukluk mutsuz ruh haline geçiş dalgalanmalarına sebep olabilir. Kafein ayrıca endişeye, sarsıntılara, ve sinirliliğe yol açabilir. Kahve ciddi miktarda kafein içeren tek içecek değildir. Çay, karbonize içecekler ( Kola ve Pepsi gibi), ve enerji içecekleri; bunların tamamı dikkate değer ölçüde kafein içerirler.

Bir sonra ki yazımızda, daha sağlıklı bir ruh hali için hangi besinleri tercih etmemiz gerektiğini bulabilirsiniz.

Kaynak : Discovergoodnutrition

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir