20 Haz

Mutluluk ve Beslenme – Bölüm 2

mutluluk ve yemekİlk bölümde beslenmemize dahil ettiğimiz ve mutsuz olmamıza sebep olabilecek yiyeceklere değinmiştik. Bu bölümde ise, hangi yiyeceklerin ruh halimize daha iyi geldiğini ve psikolojimizi onarıcı etkilere sahip olduğunu paylaşıyoruz.

İyi Yemeklerle Bunalımları Kovun

Yukarıda sayılan yiyecekler kuşkusuz ki lezzetli, ama aynı zamanda kesinlikle sağlıksızlar. Maalesef ki çoğumuz sağlıklı yemeğin lezzetsiz ve sıkıcı olduğunu düşünüyoruz. Gerçekten değil! Çeşnileri ve doğal içerikleri tecrübe edin ve kimbilir belki de kendinizi hem sağlıklı hem de lezeztli yemeklerle şaşırtırsınız. Buna bir de size sağlayacakları faydaları ve duygusal durumunuzu koruma avantajınızı ekleyin ve kazanan siz olun.

Aşağıda ki üç yemek kategorisi sağlıksız yemeklerle ortaya çıkan hasarı geri döndürme ve sağlık ve mutluluğunuzu geri getirme anlamında doğan bir güce sahiptir.

B Vitamini İçeren Yiyecekler

B vitaminleri, mutlu ve sağlıklı bir zihin ve beden için hayati önem taşır. B12 vitamininden zengin besinler, örneğin beyinde ki kimyasalları düzenlemeye yardımcı olur, duygusal stabilite ve iyi olma halini destekler. Yumurta, pişmiş midye ( kabuklu deniz ürünleri) dana ciğeri, kırmızı et (dana eti), yengeç, balık (orkinos), kepek takviye edilmiş mısır gevrekleri, en iyi B vitamini kaynaklarındna bazılarıdır.

Omega – 3 Yağ Asidi İçeren Yiyecekler

Uzmanlara göre, omega 3 yağ asitleri açısından zengin bir diyet depresyon ve anksiyete semptomlarını azaltma potansiyeline sahip. Ringa balığı, somon ve ton balığı gibi balıklar omega-3 yağ asitlerinin ana kaynaklarıdır. Deniz mahsulleri sevmeyenler için, ceviz, soya fasulyesi ve keten tohumunu tercih edebilirler.

Kompleks Karbonhidrat İçeren Gıdalar

Doğal, işlenmemiş ve kompleks karbonhidratlar açısından zengin olan gıdalar seretonin hormonu ( ruh halinizi ve duygusal olarak iyi olma durumunuzu düzenleyen bir nörotransmitter) üretimini ve salgılanmasını tetikleyebilirler. Zengin kompleks karbonhidrat kaynakları arasında fasulye, tam-tahıllı yiyecekler, yulaf ezmesi, kahverengi pirinç,ve nişastalı sebzeler sayılabilir.

Sonuç Olarak…

Rahatsız edici bir ruh hali bütün gününüzü zehir edebilir. Çevrenizde başka insanlar da varsa, bu ruh haliniz etrafınızda ki herkesin de modunu aşağı çekebilir. O yüzden bir dakika durun, oturun ve günlük beslenme düzeninizi şöyle bir gözden geçirin. Açıklanamayan can sıkıntınızın ve mutsuzluğunuzun sebebi beslenme şekliniz olabilir mi? Eğer cevabınızın evet olduğunu düşünüyorsanız üzülmeyin, beslenme düzeninizi bir kaç ayarlamayla daha faydalı hale getirebilirsiniz.

Kaynak : Discovergoodnutrition

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir