14 Haz

Şu Kalori Dedikleri – Bölüm 1: Kalori Nedir?

kalori nedirYıllardan beridir bilinen kalori, günümüzde çok daha ön plana çıktı. İnsanlar artık kalori saymaya, kaloriyi azaltmak için yollar aramaya başladı. Artık marketlerde satılan gıdaların arkasında kalori değerleri mutlaka yazılıyor ve hatta kalın puntolarla vurgulanıyor. Peki gerçekten kalori nedir?

Bu makalede, kalorinin ne olduğunu, neden kaloriye ihtiyaç duyduğumuzu, ve kalori ile kilonuz arasındaki ilişkiyi anlatacağız.

Kalori Nedir?

Kalori bir enerji birimidir. Hemen herkes kalorinin sadece besinlerle ilişkili olduğunu düşünür. Oysaki kalori enerji içeren herşeyi kapsar. Örneğin 1 litre benzin 7.5 milyon kaloridir.

Tam olarak 1 kalori, 1 gram suyun ısısını 1 C yükseltmek için gerekli olan enerji miktarını belirtir. Bir kalori 4.184 juldur. Jul, fizik biliminde temel olarak kullanılan enerji birimidir.

Hemen herkes kalorinin yemekle ilişkili olduğunu düşünür ve örneğin “bir şişe soda 200 kalori” der. Besinlerdeki kalori olarak belirtilen değer aslında kilokaloridir (1000 kalori = 1 kilokalori). Bir yemek kalorisi 4.184 juldur. Bir şişe soda 200 yemek kalorisi yani 200 bin normal kalori içerir. Diğer bir deyişle 200 kilokalori. 1 litre benzin de 7500 kilokalori içerir.

Aynı şey egzersizler için de geçerlidir. Bir fitnes kataloğunda belirtilen 100 kalori, aslında 100 kilokaloridir. Bu sebeple bu makalenin bundan sonraki kısımlarında kalori olarak belirttiğimiz değer aslında kilokaloridir.

Bir sonraki makalemizde “Kalori Ne Yapar?” konusunu anlatacağız…

Kaynak: How Stuff Works, About.com, MyDearBody

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir