Yemeklerin sadece daha az yağ, kalori veya şeker içeriyor olması onları sağlıklı yemekler yapar mı?

Karbonhidratların kötü çocuklar olduğu zamanları hatırlıyor musunuz? Eminim gıda üreticileri hatırlıyordur. Birkaç yıl önce herkes şu Atkins diyetini yaparken, kulağa imkansız gelen düşük karbonhidratlı ekmekten, karbonhidrat karşıtı çikolata saçmalığına kadar birçok şeyle karşılaşmıştık.

Sorun şuydu, hemen herkes karbonhidratları sıkı bir gözetim altında tutmak gibi ayrıntılara çok fazla odaklanmıştı. Bu yüzden kalorilerinin kontrolünü kaybettiler. Pek çoğu da kilo aldı.

Ayrıntılara takılıp kalmaktan, resmin bütününü göremeyişimizin en son örneği ise trans yağ ile ilgili. Ağırlıklı olarak insan yapımı olan bu yağların tüketiminin sağlık üzerinde sonuçları olduğuna dair endişeler ortaya çıktığından beri, gıda üreticileri ürünlerinden trans yağları çıkarmak için çok çaba harcıyorlar.

Ama bu aşçılıkla ilgili yeniden yapılandırmaların hemen ardından, gıda üreticilerinin keklerindeki ve kurabiyelerindeki trans yağı sizin için eşit derecede kötü olan doymuş yağ ile değiştirdikleri endişeleri ortaya çıktı.

Yeni bir rapor ise endişelenmeyin diyor. Süpermarketlerdeki yeniden formüle edilmiş 58 gıda ve 25 hazır yiyecek restoranının sunumları gözden geçirildikten sonra, yeni ve geliştirilmiş gıdaların çok daha az trans yağ içerdiği sonucuna varıldı. Bununla kalmayıp, süpermarket yemeklerinin 65%’inin ve restoran yemeklerinin 90%’ının doymuş yağ seviyeleri öncekinden daha düşük, aynı veya çok az yüksekti. Bu kulağa iyi bir haber gibi geliyordu.

Ama aldatmaca şurada. Araştırmadaki yemeklere margarin, patates kızartması, balık çubukları, kurabiyeler, donutlar, kekler, kızarmış tavuk, burgerler ve burrito dahildi. Bu kesinlikle sağlıklı bir yemek kataloğu değildi. Kızarmış tavuktaki trans yağı azaltmak kök biraya (alkolsüz bira) vitamin eklemek gibi birşey. Bu yemekleri daha sağlıklı yapmıyor.

Tabii ki, gıdalardaki trans yağı azaltmak iyi bir fikir. Ama bunun yanı sıra, daha az; margarin, kızarmış patates, balık çubukları, kurabiyeler, donutlar, kekler, kızarmış tavuk, burger ve burrito yerseniz, yediğiniz trans yağı çok daha aza indirebilirsiniz.

Tatlı niyetine, kremayla doldurulmuş vanilyalı bir dilim keki taze şeftaliyle değiştirirseniz, hiç trans yağ almayacağınıza iddiaya girebilirsiniz. Ayrıca bu durumda yemeyecek olduğunuz diğer şeyler şunlar: ağartılmış beyaz un, kısmen hidrojen eklenmiş soya fasulyesi yağı, yapay tatlandırıcılar, uzun bir liste dolusu katkı maddesi, iki çaykaşığı yağ ve 5 çay kaşığı şeker.

Yemeklere bir bütün olarak bakmalıyız, daha fazla yemeye çalıştığımız ya da yemekten kaçındığımız malzemeler kaynağı olarak değil. Bütün doğal gıdalar bir nevi bu iyi şeylerin, tabiat ananın planlamasıyla dizayn edilmiş ve paketlenmiş halidir.

Kaynak: Discover Good Nutrition